návrhy

návrhy

Do soutěže se přihlásilo celkem 29 týmů ze kterých porota, na základě jejich portfolií, vybrala sedm účastníků soutěže. Ti připravili koncept návrhu nové čtvrti Žofinka pro první fázi soutěže. Po 2. soutěžním workshopu se počet soutěžních týmů zúžil na tři, které ve 2. fázi soutěže dopracovaly svůj finální návrh, který odevzdaly 4. dubna 2025.

Zapojte se do konzultace soutěžních návrhů


V rámci veřejné konzultace může kdokoliv podat komentář ke kterémukoli ze tří návrhů týmů zařazených do užšího výběru 2. fáze soutěže. Vaše komentáře můžete podávat do středy 23. dubna do 12:00 hodin.

Všechny připomínky veřejné konzultace budou shrnuty a poskytnuty soutěžní porotě před jejím závěrečným jednáním, na kterém vybere vítěze soutěže.

Soutěžní návrhy 2. fáze soutěže


Tým 1 Studio Perspektiv, Marko&Placemankers

Žofinka se stává místem pro lidi – rodiny s dětmi, mladé podnikatele, postarší obyvatele i studenty. Nové místo pro život představuje moderní městskou čtvrť, která spojuje historii s urbanistickými principy. Cílem je vytvořit čtvrť s jasnou identitou, čitelnou strukturou a příjemným prostředím pro všechny generace. Koncept akcentuje udržitelnost, bezbariérovost a propojení s přírodními prvky, jako je řeka Ostravice a okolí.

Klíčovou ideou urbanistického řešení Žofinky je čitelná a přirozená orientace v prostoru. Prostorová organizace vychází z jasných linií, definovaných dominantami a vizuálně srozumitelnými podněty, které usnadňují pohyb a orientaci v území. Urbanistická koncepce klade důraz na sociálně odpovědný přístup, diverzifikaci bydlení a efektivní využití přírodních charakteristik území, včetně terénu a stávající vegetace. Tyto aspekty dohromady vytvářejí atraktivní a funkční místo pro život.

Studio Perspektiv: Ján Antal, Martin Stára, Kristýna Stará, Juraj Biroš, Oksana Džabarjan, Zdeněk Vondřička, Petr Ivasienko, Michal Rulc

Marko&Placemakers: Igor Marko, Simona Tóthová

Tým 11 ADEPT, atelier.tečka, VEN.KU architekti, ohboi, VECTURA Pardubice

Žofinka je koncipována jako nové živé „město ve městě“, které se rozkládá mezi rušným historickým centrem a klidem přírody.

Náš návrh vplétá zelené okolí do místní struktury každodenního života a umožňuje obyvatelům spojit se s přírodou a žít v blízkosti aktivních kondičních okruhů i klidných kontemplativních míst v zeleni.

Masterplan pro Žofinku proměňuje městskou strukturu a zlepšuje mobilitu pro všechny díky intuitivní síti pěších cest, cyklistických pruhů a vhodně umístěné veřejné dopravě.

Výsledkem je pestrá čtvrť, kde je minimalizována závislost na autech a kde je směs každodenních funkcí vždy v dosahu 15 minut chůze – od supermarketů, kanceláří a kaváren až po školy a parky.

ADEPT: Martin Laursen, Martin Krogh, Anders Lonka, Simon Poulsen, Mads Kjaer Ravn, Ragnhild Angel, Omar Amr Ahmed Saleh Zenbaey, Jens Peter Nielsen, Mathias Ulriksen, Petra Vojtasik

atelier.tečka: Tomáš Klapka, Anna Křížová, Luboš Klabík, Anna Kozáková, Eliška Vasko, Barbora Husáková

VEN.KU architekti: Ondřej Valigura, Julie Horáčková, Magdaléna Benešová, Iveta Olšovská

ohboi: Jan Kubát, Martin Jireš, Linda Kaliská

VECTURA Pardubice: Ondřej Kvaček

Tým 28 Pavel Hnilička Architects+Planners

Projekt, jehož cílem je si svoje budoucí obyvatele získat. Chce, aby byli pyšní, že jsou součástí nejen Ostravy, ale i právě nově vzniklé čtvrti – Žofinky.

Území bývalé Žofinské huti, později skládky strusky, přeměňujeme na novou živou čtvrť. Na základě terénní morfologie je Žofinka rozdělena do dvou celků, mezi kterými navrhujeme velkorysý lineární park. Ten na jedné straně otevíráme k Trojhalí, na druhém konci dáváme podnět pro jeho napojení na stávající zelené plochy v Dolní oblasti Vítkovice.

Nová čtvrť je zapojena do struktury města v místech, která logicky navazují na stávající ulice a veřejná prostranství. Navrhujeme propojení od Trojhalí a Nové Karoliny novou lávkou pro pěší a cyklisty na horní úroveň Žofinky. Šalamounovo sídliště navrhujeme propojit s Žofinkou v blízkosti nádraží Ostrava střed lávkou v prodloužení osy ulice Dr. Malého. Do Gongu a jeho okolí se lidé ze Žofinky dostanou lávkou z parku vedoucí přes železniční trať.

V návrhu využíváme široké palety charakteru veřejných prostranství. Definujeme dvě lokální centra. Jedno v blízkosti nádraží Ostrava střed a napojení na Novou Karolinu a park "U vlečky". Druhé na horní úrovni v návaznosti na lávku vedoucí od Trojhalí a skryté v druhém plánu od nové třídy Jedna míle. Od nádraží k řece lze projít za 15 minut skrze prostory rozdílných měřítek a charakterů. Blízké Trojhalí a národní kulturní památku Dolní oblast Vítkovice vnímáme jako důležité aktivátory nové čtvrti. Na DOV komponujeme výhledy z městských interiérů a k Trojhalí otvíráme nový park.

Pavel Hnilička Architects+Planners: Pavel Hnilička, Marek Řehoř, Jan Pačka, Milena Raičević, Veronika Žďárská, Ondřej Lebeda, Petr Fogl, Mikuláš Valdman, Linda Skřivánková

Projekce dopravní Filip: Josef Filip, Pavel Soukup

Steiner a Malíková krajinářští architekti: Pavlína Malíková, Aleš Steiner

Sociální a kulturní geografie: Mgr. Jan Haruda, Mgr. Roman Korzec – Socgeo – Sociálně geografické studio

Kulturní dědictví, historie: Mgr. Martin Strakoš